Пам’ятник захисникам фортеці Полтава та коменданту О.С. Келіну

На місці Мазурівського бастіону колишньої Полтавської фортеці (нині Першотравневий проспект) 26 червня  1909 року відкрили пам’ятник захисникам фортеці Полтава та коменданту О. Келліну (автор проєкту О. Більдерлінг, скульптор А. Обер).

Підставою для визначення його місця послужив «Щоденник бойових дій Полтавської битви» літератора      П. Крекшина, який у 40-х роках ХVІІІ століття створив героїчну епопею про оборону Полтави московським гарнізоном. Автор стверджував, що 21-22 червня 1709 року шведи взяли штурмом Мазурівський бастіон  і встановили свій прапор, проте воїни гарнізону здолали ворога. Згадки про ці події немає в жодному із джерел Петровського часу, про що зазначають навіть сучасні російські дослідники.

Пам’ятник вирішений у формі гранітного обеліска на постаменті. Обеліск  увінчувала необроблена гранітна брила з бронзовою фігурою двоголового орла, який тримав у пазурах лавровий вінок. На фасаді п’єдесталу біля підніжжя обеліска – бронзова фігура лева. Під ним – бронзова дошка з написом: «Доблесному коменданту Полтави полковнику Келіну і славним захисникам міста у 1709 році». На зворотному боці розміщувався бронзовий герб губернської Полтави.

У 1921 році з пам’ятника демонтували двоголового орла. Під час нацистської окупації Полтави (1941–1943 рр.)  фігура лева та всі бронзові дошки були зняті. У повоєнний час поновили зображення лева, а тексти на відтворених дошках були відредаговані за правилами російської орфографії радянського часу. Загальна висота пам’ятника – 6,5 м.

kelin_2
kelin_1
kelin_4
093